Vše o navigacích značky iGO a Mio
Odeslat odpověď

Výpočet trasy v iGO

13.10.2007, 11:50

Zjistil jsem, že iGO má pro výpočet trasy nějaký pozoruhodný algoritmus...
Příklad:
Nejkratší trasa Cvrčovice u Kladna - Sedlčany, viz obr.
iGO_Cvrcovice-Sedlcany.jpg
Trasa Cvrčovice u Kladna - Sedlčany
iGO_Cvrcovice-Sedlcany.jpg (25.55 KiB) Zobrazeno 10841 krát


Přidám POI v Kladně, přes který potřebuju projet, a trasa se změní takto:
iGO_Cvrcovice-Kladno-Sedlcany.jpg
Trasa Cvrčovice u Kladna - Sedlčany přes POI v Kladně
iGO_Cvrcovice-Kladno-Sedlcany.jpg (25.37 KiB) Zobrazeno 10832 krát


Přitom trasa je přes Kladno v obou případech, až do oněch Úhonic je stejná, iGO změní trasu až tady. Všiml jsem se toho už poněkolikáté - potřebuju někde odbočit z trasy, zadám průjezd oním bodem, iGO správně naplánuje průjezd oním bodem, jenže zároveň změní trasu třeba o 15 km dál...

Tohle je pokračování trasy Cvrčovice u Kladna - Sedlčany z toho 1. obrázku:
iGO_Berounka.jpg
Přejezd Berounky
iGO_Berounka.jpg (25.86 KiB) Zobrazeno 10824 krát
Naposledy upravil Docent dne 13.10.2007, 11:55, celkově upraveno 1

Re: Výpočet trasy v iGO

13.10.2007, 11:53

Změníte průjezd ve střední části obrázku (přes Tachlovice) a rázem o pár km dál překračujete Berounku v jiném místě:
iGO_Berounka_Tachlovice.jpg
Přejezd přes Berounku při průjezdu přes Tachlovice
iGO_Berounka_Tachlovice.jpg (25.92 KiB) Zobrazeno 10832 krát

Re: Výpočet trasy v iGO

18.10.2007, 11:35

A koukal jsi jak se změní délka trasy a jak se mění předpokládaná doba průjezdu?

U těch druhých dvou obrázků mi to podle téméně přehledné trasy přijde skoro až logické.... ale jak říkám mapa je špatbě čitelná. Jdu si udělat vlastní test.

Re: Výpočet trasy v iGO

19.10.2007, 15:47

Coveče tak sem dělal stejný test jako ty :geek: a i mé iGO udělalo stejnou podivnost jako tvé :| Takže je jisté že nekecáš ;)

Nic méně marně sem přemýšlel :zamysl: proč to tak je. Fakt nevím. Osobně moc nejkratší trasu nepoužívám a tohle me k jejímu užívání asi nepřivede je to divný :silis:

Re: Výpočet trasy v iGO

23.11.2007, 15:10

Zkusil jsem si do svého PDA nainstalovat vedle tomtoma 6 i mapy iGo a začal jsem porovnávat...
iGo mě velmi zklamalo při plánování tras, zátímco tomtom vždy naplánoval opravdu nejrychlejší cestu, kterou jsem znal i před navigací, tak iGo se mě snaží na cestě domů z práce protáhnout přes všechny možné křižovatky a semafory, a tomtom po soubežném obchvatu kde je 100kmh rychlost a bez křižovatek. To bylo první zklamání...
Druhé nastalo pří průjezdu na jednom kruháči "rovně" kde jsem měl na první odbočce sjet, hned se otočit, najet zpátky a vyjet další odbočkou... tomtom to řeší normálně sjetím na druhé odbočce...
:shock:

Ten kruháč má mezi první a druhou odbočkou (z mého směru) spojovací rameno mimo kruháč, možná je problém v tom.
Nevyužití rychlejší trasy po obchvatu bych svedl na fakt, že na tomto obchvatu má iGo v podkladech 50kmh rychlost místo 100kmh - prostě to bere jako obec a tomtom nato nebere ohled a raději se vyhne křižovatkám...

A je to škoda, protože iGo je hezčí než tomtom !

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 12:02

vasin píše:Coveče tak sem dělal stejný test jako ty :geek: a i mé iGO udělalo stejnou podivnost jako tvé :| Takže je jisté že nekecáš ;)

Nic méně marně sem přemýšlel :zamysl: proč to tak je. Fakt nevím. Osobně moc nejkratší trasu nepoužívám a tohle me k jejímu užívání asi nepřivede je to divný :silis:

To ale dle meho odzkouseni nedela chyby jen u nejkratsi trasy, ale i u ekonomicke.
Ja jezdim domu pres dalnici D1 a z ni se napojuji na D2 a iGO mi naplanuje misto trasy pres D1 trasu pres mesto a tisic krizovatek. Nechapu podle ceho to pocita, ale TomTom ji naplanuje dobre (dle meho usudku).
Asi tohle nepochopi nikdo (krom tvurcu iGO), iGO asi nema porovnani tras mezi sebou, tim by radsi volil cestu po dalnici nez cestu pres pet krizovatek. I kdyz chyba by mohla byt zpusobena mapovymi podklady a iGO by za to treba ani nemohlo...

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 12:26

Hm je pravda ze loni jsem jel podle navigace z cca Pardubic někam do Chorvatska a to přez Brno a TT Brno objíždí po okruzích a dálnici a iGO to vzalo napříč městem.

Asi mělo nastavenou stejnou rychlost na všech silnicích a pak to přez město bylo kratší a tím pádem rychlejší.


Jinak já začínal na TT a pak si chvíli těžko zvykal na iGO a to i zdůvodu výpočtu trasy .. ale přišel jsem na jedno, chce se to rozhodnout pro jednu navigaci a nijak ji nesrovnávat s jinejma a prostě se na ní spolehnout a na to , že co řekne to je ASI správně a pokud nějaká jiná navigace říká něco jiného pak buď kecá (páč přeci ta moje nelže, kvůli tomu jí mám) a nebo se mýlí a to je taky důvod ji nevlastnit :osli:

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 12:29

Začínám mít podezření, že iGO používá nějaký koeficient stejnoměrného opotřebování silnic, aby řidiče neposílalo pořád po stejné... Malý příklad na obrázku: Pokud jedu domů z Prahy, iGO chce, abych jel ve Stehelčevsi rovně po té úzké cestě, která ovšem není průjezdná. Pokud jedu z Plzně (ovšem přes Prahu a přijíždím tedy po stejné silnici), iGO mne naviguje správně po oné silnici se zatáčkou...
Přílohy
stehelčeves.png
stehelčeves.png (15.6 KiB) Zobrazeno 10177 krát

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 12:35

No to mas pravdu, ale kdyz to vezmes logicky, ze po dalnici je vzdycky rychlejsi cesta nez pres mesto, tak je to bida... Na tohle by iGO melo brat sakra ohled.
Srovnavat je dobry, protoze potom zjistis kde jsou chyby. Akorat kdyby se na ne dalo aspon upozornit vyrobce, ale co jsem slysel, je to slozity proces :(

Kdyz to vezmu, tak iGO je graficky skveli, za to TomTom vazne i v nove verzi. Ale v polanovani trasy ma TomTom pred iGO obrovsky naskok. Clovek ktery nejezdi kazdy den to zas tak nepozna, ale kdyz jezdim skoro denne okolo 600 km, tak uvitam rychlejsi cestu nez myskovat nekde pres mesto...

Tak jen doufam ze se brzy dockame nejakeho kompromisu :)

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 12:45

Ano, kdo používá jenom jednu navigaci tak nic netuší a v klidu jezdí. Mě vadí to, že znáte nejrychlejší trasu vocamcaď pocamcaď v místě kde to znáte ještě než jsem navigaci vlastnil. Pak to projedete s TT a ujistíte se, že je to správně. Pak vyzkoušíte iGo a všechno je jinak a špatně a nejde stím nic dělat...
Mě je jasný že chyba je v podkladech iGo, které mají automaticky za hranicí obce 50ku a pak probíhá výpočet trasy přes kterou že to zahradku je to kratší... :silis:

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 12:45

Docent píše:Začínám mít podezření, že iGO používá nějaký koeficient stejnoměrného opotřebování silnic, aby řidiče neposílalo pořád po stejné... Malý příklad na obrázku: Pokud jedu domů z Prahy, iGO chce, abych jel ve Stehelčevsi rovně po té úzké cestě, která ovšem není průjezdná. Pokud jedu z Plzně (ovšem přes Prahu a přijíždím tedy po stejné silnici), iGO mne naviguje správně po oné silnici se zatáčkou...

To spis vypada, jako by to vyrobce iGO chtel zprujezdnit. To by bylo, aby se nejaky nervak nenasel a neprojel to. Pote uz by to nebylo chyba v iGO ale zkratka, kterou zadna konkurencni navigace nema...
I kdyz na te mapce to vypada skoro prujezdne a mala prekazka se prece pro trochu adrenalinu prekonat da :grin:

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 12:58

To TheMylan: Tak to mám zkušenosti naprosto opačné, přes každou zahrádku mne protáhne TomTom při volbě nejkratší trasy... A jeho "nejrychlejší" volba je taky výhra, je Znojma na Plzeň-jih přes Prahu a Plzeň po dálnici, je to sice o pouhých 92 km delší, než najde iGO, zato o neuvěřitelných 7 minut rychlejší, a to se vyplatí :koul: .

Re: Výpočet trasy v iGO

27.11.2007, 15:22

Asi tedy každá navigace má svoje mouchy a je potřeba mít alespoň trochu rozvinutý orientační nesmysl a poznat, že tudy cesta nevede... To je jasný, i já musím někdy TT krotit v jeho nadčasových plánech. Hůř je na tom ten, kdo je na navigaci zcela odkázán a ta si zněj udělá srandu... :shock:

Re: Výpočet trasy v iGO

28.11.2007, 3:13

Je fakt, že by ke každému TomTomu měli uvádět, že u delších tras (zvolená nejrychlejší varianta) je dobré po spočítání dát "Najít alternativu...", "Vypočítat alternativu" - zobrazí se srovnání s původní trasou a v IMHO 95% je jedna z těchto dvou spočítaných tras ta optimální.
Naopak co mě u iGo štve je, že po sjetí z trasy se neprovede normální přepočítání, ale že se snaží stále nacpat zpátky na původně spočítanou trasu. To ani TT ani Garmin nedělá. :evil:

Re: Výpočet trasy v iGO

28.11.2007, 8:44

Henry píše:Naopak co mě u iGo štve je, že po sjetí z trasy se neprovede normální přepočítání, ale že se snaží stále nacpat zpátky na původně spočítanou trasu.

Mně tohle iGO nedělá, normálně trasu přepočítá - ale nemám v parametrech povolený "Obrat", nebude to tím?
O tom přepočtu trasy v TT jsem nevěděl, teď jsem to zkusil a zírám jak puk:
Původní nejrychlejší trasa 3:48 hod. 325 km, po přepočtu nejrychlejší trasa 3:43 hod. 234 km... Takže TT člověka bez mrknutí oka navede na trasu o 91 km delší, aby ušetřil, čistě teoreticky (protože je to po Jižní spojce), 5 minut... Tak se znalostí tohohle fíglu třeba ještě TT vezmu na milost :mrgreen: .
Odeslat odpověď